Screen Actors Guild Awards 2024: Complete winners list

By
Web Desk

Screen Actors Guild Awards 2024: Winners list (Live)
Screen Actors Guild Awards 2024: Winners list (Live)

The 30th annual ceremony for SAG Awards is being held at the Shrine Auditorium in Los Angeles where 15 categories of motion pictures and television, including stunt actors, are being honored.

Here is a live updating list from the awards:

Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture

American Fiction

Barbie

The Color Purple

Killers of the Flower Moon

Oppenheimer (WINNER)

Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role

Bradley Cooper – Maestro

Colman Domingo – Rustin

Paul Giamatti – The Holdovers

Cillian Murphy – Oppenheimer (WINNER)

Jeffrey Wright – American Fiction

Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role

Annette Bening – Nyad

Lily Gladstone – Killers of the Flower Moon (WINNER)

Carey Mulligan – Maestro

Margot Robbie – Barbie

Emma Stone – Poor Things

Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role

Sterling K. Brown – American Fiction

Willem Dafoe – Poor Things

Robert De Niro – Killers of the Flower Moon

Robert Downey Jr. – Oppenheimer (WINNER)

Ryan Gosling – Barbie

Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role

Emily Blunt – Oppenheimer

Danielle Brooks – The Color Purple

Penelope Cruz – Ferrari

Jodie Foster – Nyad

Da’Vine Joy Randolph – The Holdovers (WINNER)

Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series

The Crown

The Gilded Age

The Last of Us

The Morning Show

Succession (WINNER)

Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series

Abbot Elementary

Barry

The Bear (WINNER)

Only Murders in the Building

Ted Lasso

Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series

Brian Cox – Succession

Billy Crudup – The Morning Show

Kieran Culkin – Succession

Matthew Macfadyen – Succession

Pedro Pascal – The Last of Us (WINNER)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series

Jennifer Aniston – The Morning Show

Elizabeth Debicki – The Crown (WINNER)

Bella Ramsey – The Last of Us

Keri Russell – The Diplomat

Sarah Snook – Succession

Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series

Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel

Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel

Quinta Brunson – Abbott Elementary

Ayo Edebiri – The Bear (WINNER)

Hannah Waddingham – Ted Lasso

Outstanding Performance by a Male Actor in a Comedy Series

Brett Goldstein – Ted Lasso

Bill Hader – Barry

Ebon Moss-Bachrach – The Bear

Jason Sudeikis – Ted Lasso

Jeremy Allen White – The Bear (WINNER)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Television Movie or Limited Series

Uzo Aduba – Painkiller

Kathryn Hahn – Tiny Beautiful Things

Brie Larson – Lessons in Chemistry

Bel Powley – A Small Light

Ali Wong – Beef  (WINNER)

Outstanding Performance by a Male Actor in a Television Movie or Limited Series

Matt Bomer – Fellow Travelers

Jon Hamm – Fargo

David Oyelowo – Lawmen: Bass Reeves

Tony Shalhoub – Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie

Steven Yeun – Beef (WINNER)

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Television Series

Ahsoka

Barry

Beef

The Last of Us (WINNER)

The Mandalorian

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture

Barbie

Guardians of the Galaxy Vol. 3

Indiana Jones and the Dial of Destiny

John Wick: Chapter 4

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One (WINNER)